Sunday, February 09, 2025

Проповедниците на еврото и тяхната икономическа поезия

 

(вариация на статия, която вече бе пусната в този блок - когато я предложих за печат ми казаха, че трябва да махна имената, защото част от тях са обидчиви и аз се съобразих. Имената и без това са сенки на дълбинните процеси)

 

„Еврозоната е нашият път на Запад. Ако не влезем в нея, отиваме  в Съветската зона, която винаги е отворена“. С тези думи един от обикновено свестните анализатори на градското дясно започна в едно телевизионно студио разговорът за това трябва ли България да приеме еврото или не.

На мен тази словесна патетика със странен и леко викториански ужас ми напомни на легендарната поема „Ода за СССР“ на Орлин Орлинов. В нея поетът се възторгва от величието на СССР, който ако спре своите отворени вени само след седмица като старата Белгия със сапунена пяна ще четка своите улици.

И точно в пика на този патос лирическият герой се провиква:

В тоя свят

озверен,

настървен

и зъбат -

два пътя няма!

Или тук.

Или там.

Диалектиката е ясна.

Измерена до грам.

 

Това е черно-бяла вселена. Вселена на радикалното разделение. Старите комсомолци май абсолютно нищо не са забравили, единствено са променили централния герой.

Прибягваме до поезията, защото в този настръхнал телевизионен и икономически свят очевидно нямаме друг ориентир освен нея. Най-малкото, защото, когато инжектираш политическа фиксация в икономическа тема, резултатите са точно такива.

Еврото е превърнато в политически фетиш, знак за западност, някаква небесна територия, нещо като финансов комунизъм към който ни води светлото бъдеще и всеки друг избор е изстрел в черепа и морален провал. Ние наистина живеем в „Ода за СССР“, но вече с обратен знак.

Добре дошли в икономическата психиатрия!

Кратка разходка из всички останали предавания само засилва усещането за мащабно пътешествие към миналото. Неприемането на еврото още сега, тук, веднага, моментално е „хващане на влака за Москва“, „тръгване не към Брюксел, а към Сибир“, „запокитване в Евразия“, „влизане в подземията на Кремъл“. И не, не съм си измислил нито една от тези фрази – те са взети от телевизионни участия, фейсбук-статуси, статии или потоци на съзнанието от страна на либералната ни интелигенция.

Всичко това накуп обаче е зловещо. Без да съм специалист по икономика смятам, че има един най-важен и основен въпрос за еврото, който трябва да получи отговор преди всички шамански клетви, вещаения и пукане на кокалчета. Този въпрос е: „как ще се отрази влизането в Еврозоната на българските граждани в краткосрочна перспектива и готова ли е българската икономика за толкова решителен скок?“. Това е въпрос, който никой не се опитва да зададе, а адептите на еврото обикновено подминават с презрение.

„Виждате ли го – достатъчно е два души да чуят, че цените в еврозоната ще скочат, за да се обезкуражи обществото“, ме атакува наскоро ходеща дясна съвест в едно телевизионно студио. Моята вина беше в това, че исках да не се прибързва с приемането на еврото. „Приемаме, че имаме консенсус за влизането в еврозоната“, казах аз, „но въпросът кога влизаме е различен. Ами ако цените и у нас скочат както в Хърватия? Всички знаем, че цените моментално ще бъдат закръглени към по-горните числа, а заплатите ще бъдат изчислени до последния евроцент“.

Още докато казвах това усещах, че моя събеседник издава морални терзания и звуци, които звучат така все едно парен локомотив започва да остава без въглища. Темата за цените е табу. Проблемът е, че българите не живеят в информационнен вакуум. Те четат, гледат и се интересуват. Достатъчно е да се говори с гърци, за да чуят от първа ръка как се отразява въвеждането на еврото на една икономика, която е неподготвена. И точно тук опираме до проблемът с еврозоната, който не е икономически. Той не може да бъде решен с комсомолски ентусиазъм и идеологическа патетика.

България трябва да влезе в еврото, когато е готова, единствено и тогава. Готовността не може да бъде подменена с патос и телевизионни възклицания.

Темата стана пареща и бойно поле на първи сблъсък между управляващи и опозиция, но това няма как да отмени чисто практическите въпроси. Пред бюджета днес стоят огромни въпросителни, а дефицитът в него е обект на ожесточен икономически и политически спор.

Да твърдиш, че влизането в еврозоната е политически въпрос означава да не даваш пет пари за това как ще се отрази подобно действие на всички български граждани. Защото това е голямата черна дупка на темата – повечето икономисти бягат от това да ни разкажат за евентуалните проблеми. Защото в техния поглед българите са някакво стадо, което трябва да бъде примамвано с лъжи. Това обаче винаги означава, че истината е страшна, а фактът, че я спестяват, фризират и гримират може и трябва да изпълни всеки с мрачни предчувствия.

Точно така преди около година, когато Хърватия се присъедини към еврото, знайни и незнайни бакалаври по икономика ни обясняваха, че при тях всичко ще е наред, вадеха се статистики за ниска инфланция и се хвърляха токсични слюнки срещу всички, които си позволяваха да не приемат тази стъкмистика. Днес виждаме резултата от прибързаното влизане - в Хърватия започна реален протест на потребителите срещу високите цени в големите търговски вериги.

Ситуацията съвсем не е толкова розова, колкото ни я рисуваха телевизионните папагали.

И това е голям проблем

Когато по екраните шестват анализатори, които са захранени с чужди пари, тяхната обективност изчезва. Те са идеологически работници на други държави, а в това уравнение липсват единствено българите.

Вместо това нещастните български граждани получават димящи коктейли с неясна идеологическа сплав и токсични метафори, които не им говорят абсолютно нищо. Защото това за "влака за Москва", присъединяването към „съветската зона“, е абсолютно фалшива дилема. Пред българското общество не стои въпроса за геополитическия избор, а за излизането от политическата криза, която за четири години пресуши всяка надежда за по-различно и нормално бъдеще.

Геополитическата дилема, отново да повторим, е фалшива. Проблемът на Европа днес е, че тя става жертва на всичките си грешки от виновното минало и не може да се отърси от тях. Европейският избор съществува, проблемът е, че ЕС днес е сянка на самия себе си и става лесна жертва на бурята, която разтърсва света.

ЕС прави грешка след грешка във външната политика - още от времената на започналата гражданска война в Сирия до сегашното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом.

Това трябва да бъде изследвано като феномен.

Европа практически няма участие в големите конфликтни зони на света, но неизменно плаща солената цена за тях. Опасявам се, че точно това ще се случи с България, ако тя прибърза и се поддаде на идеологическия натиск да влезе в еврозоната, а не на икономическата логика. И политическото съскане не е аргумент. То е симптом за безсилие.  

А когато подмениш аргументите с размахан пръст веднага се разбира, че тук липсва анализ, експертиза, дори и елементарно разбиране за света. От птичи поглед дори се вижда, че правителство, което е сглобено толкова трудно и е резултат на такива големи компромиси, няма как да се захваща с огромните геополитически въпроси. То нито има мандат, нито съгласие по това. Но междувременно, докато костюмарите по телевизионните студия, се правеха на световни разбирачи, България затъна в свои собствени кризи от които няма лесно излизане. През 21 век в една европейска държава малко сняг остави цели области без ток по празниците, а пострадалите ще има да чакат компенсации и никога да не ги докачат. Пак през 21 век български градове живеят в средновековен режим на водата, резултат от безкрайни бездействия и вечно нагласяне на схеми. Но за топумовете на републиката тези теми не съществуват. Защото на тях не им пука как живее държавата. Те искат политика в съзвучие със собствените си фобии и комплекси, отражение на тяхната кошмарна психика, където хората не съществуват.

Ето това е притеснителното в разговорите, които водим в нелепия лабиринт на телевизионните образи. Много хора все още се чудят защо популярността на мейнстрийм медиите драстично пада. Ами, защото по тях дефилират проповедниците на идеологическата катастрофа, а хората винаги усещат, кой и как се опитва да ги бутне в пропастта…

 

 

 

Tuesday, February 04, 2025

Синдромът на лакея

 

Повече от 24 часа минаха откакто шведската прокуратура напълно оневини българските моряци от кораба "Вежен", но за това време нито един от хората, които се упражняваха на техен гръб, не намери сили да излезе и да си извини.

Надежда Нейнски половин час съска в телевизионно студио, че те (моряците) може и да са виновни.

Лена Бориславова използва парламентарната трибуна, за да се усъмни, че екипажът на кораба е вербуван от подлите руснаци.

Кирил Петков влезе в абсолютно същия тон. 

Руснаците, моряците, Путин, саботажи...

Това не са обикновени конспиративни тъпотии. 

Това е начин на мислене. 

Това е слугинска психика, която на първо място се тревожи за "имиджа на България" и чак тогава за съдбата на обикновените българи.

Точно такава психика подсигури на медицинските сестри в Либия дълъг затвор, вместо моментално освобождение. 

Сега виждаме, че този синдром е безсмъртен. 

Той се повтаря от поколение в поколение, а цената му я плащаме всички. Да не си българин и да се окажеш с проблем в чужбина. 

Тукашните политически бастуни първи ще насочат пръст срещу тебе, за да печелят точки навън. 

И нито един от тях не събра сили, за да се извини. 

Поне една дума да каже. 

За да сме наясно, че в него е останало нещо човешко. 

Пълно мълчание. 

Ето този синдром на лакея е най-голямата заплаха за националната сигурност.

 

Полунощният вой на телевизионните папионки

 

Появата на доцент Георги Лозанов (с кафява жилетчица и традиционната абсурдна папионка) рано сутрин в събота на телевизионния екран е сигурна рецепта за махмурлук през целия ден. 

Това е медийния аналог на хвърлянето на тежко паве по черепа, а дори не слагаме в сметката гърчат на мозъчни клетки и прединсултното състояние на краен бяс и желание да прокълнеш вселената и всички възможни богове. Ефектът "Лозанов" трябва да бъде изследван от психиатрите, защото съм убеден, че дори фанатизираните талибани на градската десница трудно се примиряват с апокалиптичната естетика, която доцентът е превърнал в своя запазена марка. 

Точно както масовите убийци обичат да оставят свой собствен знак на местопрестъплението, местният телевизионен анализатор е напълно предсказуем, досадно скучен и не обяснява нищо, а вещае като полунощна врачка пред запалени свещи.

Това, разбира се, не е отказало нито един телевизионен редактор със садистична радост да кани георгилозановците в студията, защото, нали знаете, имаме безкрайно време за празни дискусии и папагалско дърдорене и все някой трябва да свърши работата. 

Тежко и горко на нещастните жертви, които не се усетят навреме да изключат телевизора, а се подлагат на такава токсична смес, която носи дъх на радиоктивно сметище. 

Аз бях от жертвите. 

Не бях достатъчно бърз, а и някакъв мазохистичен инстинкт ме накара да видя дали новият световен безпорядък все пак е накарал доцент Лозанов поне малко да смени изтърканата плоча и да ни ощастливи с някакво ново разбиране за процесите на тази планета. 

Тежка греда.

Доцент Лозанов започна отдалече с поетична меланхолия. 

Корабът на либералната демокрация, каза той, е напуснат отдавна. 

В неговия поглед планетата е станала жертва на политически хищници - Тръмп, Си Дзинпин и Путин щели да си поделят света на сфери на влияние, мачкайки нещастната Гренландия, стъпвайки в кървавия прах Украйна и удавяйки в солените води на Тихия океан Тайван. 

Фактът, че в разгара на "либералната демокрация" и нейния политически пик се случваше абсолютно същото остава незабелязан от кавалера на папионката. В неговото съзнание светът е живял в някаква лъчезарна утопия на правата, международното право и хармонията и сега всичко това е отишло по дяволите. 

Това послужи и като обяснение за оставането на ПП/ДБ вън от властта. 

Те били апостоли на либералната демокрация, а светът станал жертва на политическото насилие и тиранство. Живи да ги ожалиш.

Този анализ вероятно можеше да мине като нещо меланхолично, странно и екзотично, ако не беше особената фиксация на доцента в митичния град Москва ("Москва, Москва! Ти ярко пак пламтиш, ти пак туптиш! Ти си огнено сърце...", както беше казал Смирненски). Нека обаче цитатът да ви заблуждава - в погледа на телевизионния анализатор Москва е новия Мордор, столицата на ада, центърът на злото в този свят и заради това осем пъти повтори, че чака да види дали правителството няма да хване "влака за Москва". Тази жепейска стилистика се превърна в новата апокалиптична логорея на Лозанов. С такова ниво на тревожност хората обикновено търсят психиатрична помощ, а не дават интервюта за сутрешните блокове, но в България и без това нивото на грижа за хората с ментални проблеми е скандално ниско. 

Доцентът с папионката се раздаде и в поставянето на задачи - тест за "западността" на кабинета щяла да бъде еврозоната. 

Иначе хората пак щели да излязат на улицата, за да защитят евроатлантическите ценности и всички останали политически митологии на остатъчното градско дясно.

Разказваме всичко това не, за да танцуваме хора върху остатъците от една политическа психика, а за да посочим централен проблем на българската политическа публичност. 

Ролята на анализаторите не е да се изживяват като шамани, които омагьосват реалността, а да се опитат да обяснят на хората какво се случва и какво да очакват в окото на геополитическите турбуленции. Вместо това нещастните български граждани получават димящи коктейли с неясна идеологическа сплав и жепейски метафори, които не им говорят абсолютно нищо. Защото това за "влака за Москва" е абсолютно фалшива дилема. 

Пред българското общество не стои въпроса за геополитическия избор, а за излизането от политическата криза, която за четири години пресуши всяка надежда за по-различно и нормално бъдеще. 

Точно тук се вписва и въпросът за еврозоната. 

Той не може да бъде решен с комсомолски ентусиазъм и идеологическа патетика. 

България трябва да влезе в еврото, когато е готова и когато това няма да разруши нейната икономика. 

Пред бюджета днес стоят огромни въпросителни, а дефицитът в него е обект на ожесточен икономически и политически спор. 

Да твърдиш, че влизането в еврозоната е политически въпрос означава да не даваш пет пари за това как ще се отрази подобно действие на всички български граждани. 

Точно така преди около година, когато Хърватия се присъедини към еврото, знайни и незнайни бакалаври по икономика ни обясняваха, че при тях всичко ще е наред, вадеха се статистики за ниска инфланция и се хвърляха токсични слюнки срещу всички, които си позволяваха да не приемат тази стъкмистика. Днес виждаме резултата от прибързаното влизане - в Хърватия започна реален протест на потребителите срещу високите цени в големите търговски вериги. Ситуацията съвсем не е толкова розова, колкото ни я рисуваха телевизионните папагали. И точно тук е проблема. Когато по екраните шестват анализатори, които са захранени с чужди пари, тяхната обективност изчезва. Те са идеологически работници на други държави, а в това уравнение липсват единствено българите. 

Едва ли ще намерите друга страна в която щом се случи някакво злощастие с български кораб, либералната експертна общност първа да започва да грачи: "ами ако са виновни, ами ако са наистина руски агенти?". Ако някога се случи подобен инцидент отново и първата ми мисъл е за "имиджът на България", а не за българите в беда, честито! Вие сте готов да замените Георги Лозанов като телевизионен анализатор. 

Отговаряте на всички условия и критерии.

Геополитическата дилема също е фалшива. 

Проблемът на Европа днес е, че тя става жертва на всичките си грешки от виновното минало и не може да се отърси от тях. Европейският избор съществува, проблемът е, че ЕС днес е сянка на самия себе си и става лесна жертва на бурята, която разтърсва света. ЕС прави грешка след грешка във външната политика - още от времената на започналата гражданска война в Сирия до сегашното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. Това трябва да бъде изследвано като феномен. 

Европа практически няма участие в големите конфликтни зони на света, но незменно плаща солената цена за тях. 

И на фона на всичко това се появява една Папионка и пак съска за "влака към Москва", без да осъзнава, че това един ден ще се окаже самосбъдващо се пророчество. 

Но тук липсва анализ, експертиза, дори и елементарно разбиране за света. От птичи поглед дори се вижда, че правителство, което е сглобено толкова трудно и е резултат на такива големи компромиси, няма как да се захваща с огромните геополитически въпроси. То нито има мандат, нито съгласие по това. Но междувременно, докато костюмарите по телевизионните студия, се правеха на световни разбирачи, България затъна в свои собствени кризи от които няма лесно излизане. През 21 век в една европейска държава малко сняг остави цели области без ток по празниците, а пострадалите ще има да чакат компенсации и никога да не ги докачат. Пак през 21 век български градове живеят в средновековен режим на водата, резултат от безкрайни бездействия и вечно нагласяне на схеми. Но за топумовете на републиката тези теми не съществуват. Защото на тях не им пука как живее държавата. Те искат политика в съзвучие със собствените си фобии и комплекси, отражение на тяхната кошмарна психика, където хората не съществуват.

Не е само Лозанов. Наскоро и друг виден анализатор Деян Кюранов пусна своя петиция срещу "тръмпутинизма". Думата за кратко стана легендарна и роди повече мемета от образа на фолкаджийка, която се прави, че шмърка кокаин. Оказа се, че практически неизвестния Кюранов се опитва да го играе активен борец срещу тръмпутинизма и призова да се събере боен отряд от чисти съвести, които да го съпътстват в борбата. Отворих наскоро петицията му. Под нея има около 160 подписа. 100 от тях обаче са абсолютно анонимни. Много типично и българско. Вием срещу тирана, срещу големите злодеи на планетата, но ако можем да си останем в тайна, че Тръмп все някога може да пусне програма за финансиране, а тогава два милиона обществени паразита ще се наредят на опашка, за да бъдат ощастливени. Това псуване под юргана е отколешна черта на националната психика. Още Вазов я пародира в "Чичовци", а днес вероятно класикът би написал втора част на повестта - "Тръмпутинци".

Ние живеем в катастрофата на либералната словесност и визия. Всички вече са го осъзнали. Само телевизиите още живеят в предишния век. Векът на позорните папионки.