Thursday, June 25, 2026

Неочакваната смърт на Комисията по досиетата и дясната шизофрения

 

Една ключова "бюджетна" шизофрения се набива от пръв поглед във всички десни сайтове.

Ако ги отворите ще видите, че те са пълни с "анализи" на бакалаври по икономика, които са завършили я Колежа по икономика и астрология в Сусурлево, я в изнесения филиал на "Харвард" в Долни Богров и всички стенат: съкращения, съкращения, съкращения!

Бившият вицепремиер Николай Василев в свой текст е опищял света, че трябва да се уволни половината администрация, да се намалят министерствата, да се режат разходи. Други десни икономисти искат бюджета да бъде запален, скъсан, смачкан, стъпкан, изхвърлен в кошчето, защото харчи много и десните им сърца стенели тревожно в мрака, а стомашните им киселини се усилвали от такова разточителство и комунистически дефицит.

Има само такива мнения - режи до кръв, нека всички затягат коланите до посиняване.

Всичко това обаче съжителства със заглавия като:

"Подмолно през бюджета кабинетът на Радев ще закрие Комисията по досиетата" - "Оффнюз"

 

"Радев закрива Комисията по досиетата.  Това е връщане в мракобесното минало, обяви Мартин Димитров от "Демократична България" - "Клуб Зет"

 

"Иво Христов ще закрива Комисията по досиетата" - "Медиапул"

 

Това са три версии - в едната касапинът е целия кабинет, в другата е лично Радев, а в третата Иво Христов е наемният убиец на политическият фетиш на партиите с отпаднала необходимост. 

Истинският десен инфлуенсър ще е объркан към кого да насочи крив пръст.

И веднага следват десни реакции - това било погребване на историческата памет, опит за замитането на ужасите на миналото.

Добре де, но нали искат рязане на разходи? 

Нали искат съкращения?

Какво по-излишно, тъпо, ненужно и смешно от тази Комисия по досиетата, която никой не знае с какво точно вече се занимава? 

Защо ни е да изливаме безбожни пари в изхранването на такъв паразитен орган? 

Колко още досиета има да се отварят? 

Нека да си пращат масивите в агенция "Архиви" и да ни отървават от своето присъствие. 

Закриването на Комисията означава рязането на 97 щата. През 2025 година държавата е дала над 5,3 милиона за издръжката на тази комисия за която никой не е наясно какво точно прави.

Ето ви една реална реформа - рязане на един административен тумор, който само точи пари от бюджета и без никаква дейност. Подобно паразитиране върху миналото вече служи единствено да се осигурява работа на птеродактили от миналото като Александър Йорданов. 

Нали рязането на разходи все трябва да почне отнякъде?

Удивително е как точно тези, които биха оставали хората без пенсии в името на Великия Балансиран Десен Бюджет не подкрепят тази стъпка. Това е лицемерие, икономическа подлост и политическа перверзия.

Всичко това съвсем не е защита на бюджета, защото всички яростни политически дебати, реакции и икономика за яростни икономически бакалаври, всъщност се опитват да заобиколят основната тема. 

Вместо да орязва всичко България трябва да смени данъчната си система и да въведе прогресивно подоходно облагане. Това ни е предписано последователно от МВФ, Световната банка, а наскоро дори и от Европейската комисия. 

Но дори и в този нескопосан бюджет все пак се забелязват някакви наченки на здравомислие и закриването на Комисията по досиетата е сред най-блестящите попадения.

 

No comments: