Българската политика отдавна прилича на евтин криминален роман, от онези в които авторите толкова се напъват да измислят неочаквани поврати, да държат читателя в напрежение, неизвестност и тъмна мистерия, че в престараването си често вместо да създадат атмосфера на магична паяжина, която те всмуква, превръщат загадките в хумореска. Точно това се случи у нас с неочакваното, изненадващо и странно изявление на президента (навръх 9 май), че вкарва в парламента искане за референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?". Позицията шокира абсолютно всички, не, защото президентът няма право на такава инициатива, а защото няколко пъти в последните три години Радев е повтарял отново и отново, че такъв референдум не може да се проведе. И предишните му изявления имаха смисъл, особено след решението на Конституционния съд от 2024 година, който хлопна кепенците за такова допитване, за жалост на всички на които бе отказана думата. Неочакваното преобръщане на мнението отново отвори чувала със спекулациите, защото България тъкмо си бе повярвала, че е оставила политическа криза някъде назад и тя се опита да се върне отново. И така възникна най-важния въпрос - какво точно цели Радев със своето предложение, какво ни показва то и можем ли да очакваме вече със сигурност нов проект на хоризонта.
Нека да огледаме въпроса от всички страни, но в този анализ е важно да запазим разума хладен и да се пускаме по пързалката на клишетата, обвиненията и конспиративните теории. Много често в политиката фактите са пред нас, просто сме отвикнали да правим изводите, защото телевизионните клоуни, които шестват по екраните са прикрити партийни работници и идеологически комисари, тоест никога няма да ви кажат истината, дори и тя да им избоде очите.
Радев и неговият екип със сигурност знаят, че идеята няма как да мине през парламента. Срещу нея вече се обявиха ГЕРБ, ПП/ДБ, които се изживяват като рицарите от светлина на еврото, ДПС-Ново начало, АПС на Доган. Към тях се присъедини и БСП, за което партията получи не малко проклятия, обвинения и насочени пръсти. Но за позицията на леицата ще си поговорим малко по-надолу. Тоест още отсега се знае, че допитването няма да мине през парламента. Което означава, че идеята не е хвърлена с цел референдум да има, а да взриви основите на сегашната политическа сцена, особено в нейната опозиционна и лява част. Идеята за референдум е нож в гърба на БСП, защото партията винаги е била за допитванията до хората и една от малкото политически сили, която събра достатъчно подписи, за да се проведе референдум за АЕЦ "Белене" през 2013 година. Ако БСП обаче се бе обявила за референздума сега, това щеше да означава край на управлението, защото въпросът е толкова ключов и парещ, че има силата да разруши дори и много по-стабилно правителство, а какво остава за такова, което бе създадено с толкова пот, усилия и пролята политическа кръв. Позиционирането спрямо референдума отново връща в един отбор Пеевски, градското дясно и ГЕРБ и веднага демонстрира, че има и друг вектор на управление. Това щеше да остави БСП и ИТН извън управлението, въпреки, че за ИТН не се знае, те често демонстрират такава гъвкавост, че даже професионални акробати биха им завидели. Някой някъде из кабинетите в президентството дълго е обмислял как точно да удари БСП и то така, че да ги раздели мелодраматично с остатъчния електорат. Влизането на президента в темата е мощен удар и по "Възраждане" и "МЕЧ" и е проверка за това колко точно може да се консолидират такива избиратели и в състояние ли са те да дадат база на достатъчно голяма партия, която да вземе властта. Само така можем да си обясним действията на Румен Радев, че те всъщност са опит за политическо изпробване на терена за нов проект. И понеже в такава джунгла няма как да има милост, президентът не прояви никаква милост към своите съюзници и най-вече към партията, която два пъти го издигна за президент. Между другото нека това да не звучи като обвинение. Логиката на политиката е такава. Това е постоянна борба за оцеляване. Дарвинистки полигон в който на крака остават само най-приспособените.
За първи път в своята политическа кариера обаче Радев прави истински рисков ход. Защото той е малко като игра на руска рулетка (хохохо, тази Русия изскача отвсякъде, питайте ДБ). Президентът хвърли бомба в блатото, но пък действията му имаха досаден и доста неприятен ефект - те консолидираха градската десница, която за пореден път в своята история беше на път да се разпадне като радиоактивен елемент. Сега те пак откриха Големия Враг и започнаха да произвеждат обвинения за намесата на Русия със скоростта на светлината. "Путин иска в България да има референдум", изсъска злостно един от лидерите на ДБ Ивайло Мирчев. Това някой трябва да ми го обясни - значи Кремълското чудовище и диктатор, който е стиснал в кървавите си лапи своята държава, много държи в България да има повече демокрация. Интересна хибридна война, другарю Путин, подмолен кагебист такъв. Така или иначе обаче клетвите за Русия помагат на туловището на градската десница да се държи от правилната страна на тревата. С действията си за първи път Радев позволи да го етикетират и да се опитат да го набутат в нишата на крайните, антисистемните и ултрагневните. Това е целенасочена медийна операция и идеята е негласуващите, които си търсят нов изразител да бъдат стреснати. В момента в който президентът се появи на политическия тепих с толкова ясно заявление, ударите не закъсняха, а те са достатъчно неприятни.
Влизането с бутонките на правителството също не беше особено добра тактика, защото така нито една от партиите в управлението вече няма да има намерение да го погребе бързо. Очертаването на политически проект с такова грандиозно действие ще накара всички политически играчи, дори и опозиционните партии, да дадат повече време на този парламент, за да има време политическите процеси да се задвижат, а част от тях дори и да бъдат забравени. И тук големият залог е върху електората на БСП и разочарованите леви избиратели, част от които шумно проклеха партията си, но пък се съмнявам, че толкова лесно биха я изоставили. В много отношения пиратстването в левицата имаше смисъл, когато партията беше по-голяма, но днес вече е много по-трудно. Всеки, който смята, че социалните мрежи са истинско отражение на процесите в една партия, просто трябва да си прегледа главата. В битката си за референдума президентът определено не се опита да си потърси съюзници, което допълнително нагнетява напрежението и подозрението, че всичко това е просто театър. "Възраждане" не бяха във възторг от Радев и то с основание, защото виждат, че това е протягане към техните избиратели и първи истински сериозен удар върху монолитността на тази партия.
Тук се личи още от политическият сценарий - президентът е сам срещу всички. Държавният глава срещу прогнилите политически елити. Политическият супергерой срещу спотаеното зло на прехода. Казвам го помпозно, но пак не искам да звучи като обвинение. Този разказ е добър, ще има своите заслепени слушатели, но при всички положения той не се опитва да отвори много широко политическо ветрило и в крайна сметка бъдещата партия може да се размине с хепиенд. Всичко или нищо е формула, която върви в революционни времена. Днес се намираме в епохата на безпределно отчаяние. Никой, абсолютно никой не може да вземе цялата печалба.
Разбира се, действията на президента извадиха на показ и част от най-уродливото, което може да предложи днешната действителност. Телевизиите бяха заляти с полуексперти с една-единствена теза - народът не може да бъде питан за нищо. Всъщност точно това постоянно налагано разбиране отвори нишата в която Радев откри своето място. Защото хората са ядосани с право, че една групичка от политически спирохети, която ги ненавижда, никога не поиска да ги чуе по ключовите въпроси на тяхното ежедневие. Не мога да обвиня Радев, че реши да се възползва от тази ситуация, защото днес 35 години след началото на прехода, хората повече от всякога са изпълнени с презрение към тази общност от микроорганизми, която си е внушила, че е интелектуален елит.
В края на деня обаче целият този сюжет е много тъжна новина.
Радев имаше шанс да бъде основен пилон на законността у нас, онази скала в бурния океан на политиката, която носи надежда за нещо различно, смислено, извисено и идейно.
Този трик с референдума и използването му като оръжие превърна Президентът в още един политически играч.
Да, той носи със себе си сила и не се е изхабил напълно, но похаби надеждата за нещо различно в сивото бъдеще.
И това е тъжният финал, който никой не искаше.
Най-вероятно и самия Радев.