Типичен пример за партия, впримчена в постмодерна ситуация за постепенното освобождаване от смисъл, е ДСБ. В събота хората на Иван Костов се събраха на национално събрание, което се превърна в тяхно Ватерло. Пред своята партия Командира трябваше да признае, че не са в състояние да издигнат в момента кандидат за кмет на столицата и ще подкрепят Йорданка Фандъкова. Неучастието в политическите състезания обезсмисля съществуването на партиите. Това е тъжният извод, който част от ДСБ просто не направиха. Друга част от партията постъпи направо революционно - не поиска да се съобрази с желанието на лидера. Костовистите (това е единствената партия, чиито членове се идентифицират с името на лидера си) се възпротивиха на самия Костов и обявиха, че с отказа си да издигне кандидат ДСБ легитимира БСП като единствената опозиция в столицата.
Събитието е епохално по политически начин. ДСБ са почти изцяло регионално-софийска партия и невъзможността да предложат своя кандидатура говори не за някаква стратегическа мисъл, а за тотално безсилие. Партията на Костов страда от характерен астрономически синдром. Когато някоя комета прелита край планета с голяма гравитация, планетата на практика превръща по-малкия обект в свой спътник. Това стана с ДСБ. Черната дупка на ГЕРБ ги засмука и днес вече виждаме космическите поражения - те дори не могат да заявят присъствие на политическата сцена. И точно тук партията на Костов влиза в схемата, в която Лиотар обяснява постмодерните общества.
ДСБ са само знак за миналото, само кратка формула, която вече нищо не означава. Костов, ако си позволим пък тази кратка шега, е окончателно постмодерен политик, който е знак единствено и само за собственото си фиаско. Тъжно е, че партии като ДСБ си отиват, защото в техния сектантски пламък все пак има идеен заряд - независимо, че бе организиран само около фигурата на един-единствен политик. Сега сме принудени да се оправяме единствено в описания от Лиотар свят и да избираме от партии без смисъл и от политика без идеи. Краят на ДСБ и техният фалит бележат и окончателния край на политиката, която можеше да бъде разбрана по логически път. Това не е непременно тъжен извод. Тъжен е само за изборите в София. Столичани заслужаваха поне повече кандидати.
No comments:
Post a Comment